ОТПАДЪЦИ

Много бизнес сектори в България не предполагат, че попадат в обхвата на Закона за управление на отпадъците и като адресати носят редица отговорности за правилното управление на генерираните от тях отпадъци. Секторът отпадъци, както и конкретните дейности по търгуване, рециклиране, събиране, транспортиране и внасяне на отпадъци набират популярност и се развиват динамично през последните години.
Ние може да ви съдействаме в случай, че желаете да започнете да развивате вашия бизнес в сектора или вече генерирате отпадък и сте попаднал в обхвата на Закона за управление на отпадъците, като:
1. Регистрация и издаване на регистрационен документ за извършване дейности по събиране и транспортиране на отпадъци;
2. Регистрация и издаване на регистрационен документ за извършване дейности по третиране на отпадъци;
3. Разрешение за извършване на дейности по третиране на отпадъци;
4. Разрешение за внос, трансграничен превоз до Република България и транзит на отпадъци на територията на Република България;
5. Разрешение за износ, превоз от Република България към други страни от Общността;
6. Разрешение за организации по оползотворяване;
7. Разрешение за лица, пускащи на пазара продукти, след употребата на които се образуват масово разпространени отпадъци;
8. Регистрация като търговец или брокер на отпадъци;
9. Изменение, допълнение или прекратяване на горепосочените документи.
1. Заявление за вписване в публичния регистър на производителите на отпадъци, които са престанали да бъдат отпадъци
2. Доклад от основно охарактеризиране на отпадък, предназначен за обезвреждане чрез депониране
3. Документи за процедура на предварителна писмена нотификация и съгласие по Регламент 1013/2006 относно превози на отпадъци
4. Работни листове за класификация на отпадъците и представяне за утвърждаване в РИОСВ
5. Уведомление за прекратяване действието на утвърден работен лист за определен код отпадък
6. Необходимата документация за определянето на дадено вещество или предмет като страничен продукт
7. Програма за управление на отпадъците на Организация за управление на масово разпространени отпадъци масла, негодни за употреба батерии и акумулатори, излезли от употреба гуми и други.
1. Подготовка и представяне за заверяване в РИОСВ (регионалната инспекция по околната среда и водите) на отчетни книги за дейности с отпадъци
2. Водене на отчетни книги за дейности с отпадъци
3. Изготвяне на идентификационен документ за превоз на опасни отпадъци
4. Изготвяне на годишни отчети по отпадъци
5. Изготвяне на справки за отпадъците до ИАОС (изпълнителната агенция по околна среда) и МОСВ (министерство на околната среда и водите)

НАЦИОНАЛНА ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА ЗА ОТПАДЪЦИ (НИСО)

Националната информационна система за отпадъци, позната още като НИСО, е част от голямата битка за по-зелено бъдеще. Тя бе въведена в България по линия на общоевропейската политика в сферата на отпадъците, която цели по-добра информираност на отговорните институции при вземане на решения свързани с масово разпространените отпадъци, техните генератори, както и набелязването и прилагането на по-добри политики свързани с рециклирането на отпадъците и въвеждането на кръгова икономика. Ако попадате в обхватът на Закона за управление на отпадъци и не попълните и подадете информация в НИСО може да ви бъде наложена глоба в размер до 6 000 лв. В тази връзка ние може да Ви съдействаме при администрирането на Вашия профил в НИСО като изготвяме и подаваме необходимите месечни и годишни отчети за отпадъци.

Дейностите с отпадъци попадат в обхвата на изискванията на чл. 48, ал. 8 от ЗУО, съгласно който воденето на публичните регистри по чл. 45, ал. 1, отчетността и предоставянето на информация, съгласно наредбите по чл. 13, ал. 1 и чл. 48, ал. 1, се извършва, чрез Национална информационна система “Отпадъци” (НИСО), поддържана от ИАОС.“ От 01.01.2021 г. подаване на заявления, работни листа, водене на отчетни книги и подаване на годишните отчети за отчетната година, следва да става само, чрез НИСО.

Ако вие сте причинител на отпадъци то вие сте натоварен с редица задължения, съгласно действащата към момента нормативна уредба в страната. Легална дефиниция на понятието „Причинител на отпадъци“ е дадена в преходните и заключителните разпоредби §1, т. 30 на Закона за управление на отпадъци (ЗУО), където е записано, че „причинител на отпадъци“ е физическо или юридическо лице, при чиято дейност се образуват отпадъци (първичен причинител на отпадъците), или всеки, който осъществява предварителна обработка, смесване или други дейности, водещи до промяна на свойствата или състава на отпадъка.

От една страна всеки причинител на отпадъци е длъжен да ги класифицира и то преди да е започнал да ги образува. Тази процедура е разписана в Наредба № 2 от 23 юли 2014 г. за Класификация на отпадъците (Наредба №2). Съгласно чл. 4, ал. 1 от Наредба №2 причинителят на отпадъци е длъжен да класифицира отпадъците, образувани в резултат от дейността му, като предприеме всички необходими действия по реда на тази Наредба.
От друга страна съгласно чл. 4 от Наредба № 1 от 4 юни 2014 г. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри (Наредба №1) Вие сте и задължени лица и като такива е необходимо да извършвате следното:
1. Необходимо е да се регистрирате в НИСО като задължено лице за водене на отчетност и предоставяне на информация.
2. Необходимо е да ги класифицирате генерираните отпадъци съгласно изискванията на Наредба №2 за класификация на отпадъците.
3. Необходимо е да подавате всяка година годишни отчети за образуваните Вашата дейност отпадъци. Информацията включва основно количеството за съответния код и на кого (на коя фирма) сте го предали.

Санкция за неизпълнение на горното:

Съгласно чл. 135, ал. 1 от ЗУО с имуществена санкция в размер от 2000 до 6000 лв. се наказва едноличен търговец или юридическо лице , което:

Наказва се с имуществена санкция в размер от 5000 до 15 000 лв. едноличен търговец
или юридическо лице, което:

Ние предлага цялостно изпълнение на задълженията Ви, чрез НИСО, както следва:
1. Извършване на регистрация на задължени лица в НИСО и/или осъществяване на услуги като администратор на профил и вписващ данни от името на задължени лица в системата.
2. Класифициране на отпадъците съгласно изискванията на Наредба 2 за класификация на отпадъците; Изготвяне на работни листа за класификация на отпадъците съгласно Наредба № 2 и подаването им за утвърждаване чрез НИСО.
3. Изготвяне и заверяване в РИОСВ на отчетни книги за генерирани отпадъци, чрез НИСО, съгласно Наредба № 1 (попълване на отчетни книги чрез НИСО).
4. Изготвяне на годишни отчети за генерирани/предадени отпадъци през 2021 г., чрез НИСО, съгласно Наредба № 1.
След подписване на договор с нас, ние ще ви помогнем да се регистрирате в НИСО, чрез КЕП или валидно пълномощно, след това Вие ще можете да ни включите във вашия екип и ние от Ваше име ще попълваме отчетните книги и ще изготвяме годишните Ви отчети.

Имате въпроси?

Грижата за околната среда е част от отговорните бизнес модели. Ние винаги сме готови да бъдем полезни на вас и на вашия бизнес, вашите нови проекти и еко начинания.

© ECO RRB. All rights reserved. Created by dgitise.com