Всяка глътка въздух

Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух на МОСВ се състои от 58 стационарни пункта, в т.ч. 14 пункта с ръчно пробонабиране и последващ лабораторен анализ, 29 автоматични измервателни станции /АИС/ и 11 ДОАС системи.
Безспорно класацията за най- чист въздух в България държи родопският връх Рожен.
В София основният проблем е замърсяването с фини прахови частици. На територията на столицата са разположени шест автоматични измервателни станции за качество на атмосферния въздух, а именно: „АИС Дружба“, „АИС Надежда“, „АИС Павлова“, „АИС Хиподрума“, „АИС Младост“ и една извънградска (близо до града) – „АИС Копитото“.
Праховите частици са замърсителят на въздуха, който нанася най-големи вреди на здравето на човека. Те са толкова малки като големина, че са една тридесет до една пета от диаметъра на един човешки косъм. Това им позволява да проникват дълбоко в белите ни дробове, също и да преминават в кръвта ни като кислорода. Частиците могат да бъдат съставени от различни химични компоненти, разбира се въздействието им върху нас и околната среда зависи от състава им. Проучване на Световната здравна организация показва, че замъртвяването на въздуха с фини прахови частици с диаметри до 2.5 микрона може да се окаже по-опасно за здравето отколкото се предлагаше по-рано. В зависимост от химичния състав частиците могат да влияят и на глобалния климат чрез затопляне или охлаждане на планетата.
Някои държави изпитват въздействието на мръсния въздух по -тежко от други, въпреки това, това остава глобен проблем. Дишането е жизнена и постоянна необходимост, а лошото качество на въздуха засяга всички ни, влияе на здравето ни и дори води до икономически загуби.
Какво е казал Stephen Mynhard (Ирландия)?

„Не спирам да се удивлявам как великолепието на околната среда намалява поради замърсяването, особено замърсяване на въздуха.“

Актуална информация за състоянието на атмосферния въздух може да намерите на сайта на Столична община и на Министерство на околната среда и водите.